Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Generalnie na leczenie grypy składa się postępowanie objawowe i przyczynowe. Podczas leczenia grypy pacjent powinien pozostać w łóżku, odpoczywać, wypijać odpowiednie ilości płynów (zwłaszcza w okresie gorączki) - pamiętając o konieczności nawodnienia.
Leczenie objawowe
W leczeniu objawowym stosuje się zwykle leki na ogół dostępne bez recepty (OTC), które redukują nasilenie objawów choroby:
- przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe
- „uszczelniające”, zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa
- przeciwkaszlowe
Zwykle stosuje się (pamiętając o możliwych przeciwwskazaniach) niesterydowe leki przeciwzapalne – NLPZ (np. preparaty kwasu acetylosalicylowego, ibuprofen, naproksen) oraz paracetamol. Pamiętając o bezpieczeństwie stosowania leków, wybierając preparat warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Leczenie przeziębienia
Ogólne zasady leczenia przeziębienia są podobne jak w przypadku grypy.Przy złym samopoczuciu ogólnym i gorączce chory powinien leżeć. Leki stosuje się wyłącznie objawowo – zależnie od obrazu choroby (np. przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, ograniczające wysięk w jamie nosowej, itp.). W leczeniu przeziębienia nie stosuje się leków przeciwwirusowych, ani antybiotyków.
Dr n.med. Małgorzata Koziarska-Rościszewska
Powiązane artykuły:
Co robić jak pojawią się objawy przeziębienia? >>
Infekcja wirusowa. Ile trwa, jak ją rozpoznać ijak leczyć? >>
Jak leczyć grypę? >>